mush_tomat

Tomatitaimede istutamine kasvuhoonesse

Kevad astub juba varsti oma õigustesse. On aeg asuda tegelema tomatiistikutega ja hoolikalt uurida, kuidas need hiljem õigesti kasvuhoonesse istutada.

Mulla ettevalmistamine

Tulevane tomatisaak sõltub mulla kvaliteedist. Parem, kui seda juba sügisel ette valmistama hakata. Mulla pind tuleb katta ja seejärel läbi kaevata järgmiste looduslike väetistega, arvestusega 1 kg 1 m2 kohta.

 • kõdunenud kanasõnnik;
 • kõdunenud saepuru;
 • kõdunenud lehmasõnnik 5kg;
 • puutuhk.

Kui väetada kevadel, siis:

 • kanasõnnikut 0,5 kg;
 • lehmasõnnikut 3 kg;
 • pool ämbritäit saepuru;
 • puutuhka 2 kg.


Istutatud taimi võib kogu hooaja jooksul lihtsalt kindla koostisega kasta: ämbritäiele veele lisada klaasitäis kanasõnnikut, hästi segada, lahustada; või kasutada 1 kg lehmasõnnikut 1 m2 mulla kohta.

tomatos3

Hea orgaanilise aine asendaja on looduslik väetis ORGUMUS.

2–3 nädalat enne istutamist tuleks muld desinfitseerida kaaliumpermanganaadi lahusega: 7 g kaaliumpermanganaati lahustatakse 10 liitris vees, eelistatavalt soojas, või kasutatakse muid sarnase toimega vahendeid.

Kasvuhoone õhutemperatuuri kontroll käib termomeetri abil. Teine torgatakse mulda samal eesmärgil.

Istutamine

Kasvuhoonesse istutamiseks kasutatakse ainult tomatitaime kõrgeid liike või hübriide. Madalad sordid kasvavad väga puhma. Neid pole mugav hooldada. Lisaks häirib liigne tihedus õhu ventilatsiooni, aurustumist, tekitab taimehaigusi ja mõjutab viljakust.
Seda liiki tomatitaimed võiksid olla varajaste sortide hulgast ja need tuleks kasvuhoonesse istutada malelaua mustris.


Kui seemikud on pikemaks kasvanud ja vars tugev, on parem alumised lehed ära kaksata, vastasel juhul hakkavad need mullas mädanema. Pikad taimed tuleks istutada poolviltu, nii et juurepall jääb sügavamale.

greenhouse

Enne istutamist tuleb taimi korralikult kasta, ettevaatlikult need potist välja võtta koos mullatombuga, asetada mullale lamama, seejärel katta 2–3 cm mullaga, kergelt patsutada, tippu mitte puudutada. Mõne päeva pärast ajavad need end ise sirgu.

Pika pehme varrega taime jaoks kasutatakse sügavat auku, kuhu see asetatakse päripäeva keerates. Tehakse ainult labida laba sügavune auk, sest all on tihke pinnas ja juuresüsteem ei saaks piisavalt toitu, vett ega hapnikku.

Aukude vahele jääb 50 cm ja ridade vahele 65–75 cm, vastasel juhul segavad taimed üksteist ja hakkavad pikaks venima. See mõjutab seemnealgete arvu. Istikud tuleb kohe üles siduda, kui taimepõõsas on pikk.

Kastmine

Taimede heaks kasvuks on vaja järgida mitmeid tingimusi:

 • kastmisvesi peab olema toatemperatuuril;
 • pärast istutamist on vaja „hoolealuseid” hästi kasta, kuid ilma fanatismita, sest juured vajavad hapnikku;
 • kasta on kõige parem varahommikul;
 • taimed vajavad kerget niiskuse puudumist. See aitab peatada põõsa kasvu, võimaldab juurestikul areneda ja tugevneda;
 • pinnasel ei tohiks lasta liigselt kuivada, muidu hakkavad õied ja seemnealgmed varisema;
 • mulla niiskusesisaldus viljade kasvu ja valmimise perioodil peaks olema ühtlane. Järsud muutused mõjutavad negatiivselt viljade hulka, põhjustavad tomatite lõhenemist;
 • samuti ei tohi üle kasta. Liigne niiskus põhjustab juuremädanikku, seenhaigusi ja mõjutab seemnealgete arvu. Kastmisvajadus suureneb põõsa kasvu ja õhutemperatuuri tõusu korral.

Soojusrežiim

See on üks tähtsamaid viljade kogust ja kvaliteeti mõjutavaid tegureid. Tuleb meeles pidada, et taimede kasv peatub +9 °C ja sigimiku areng +13 °C juures.

Taimed istutatakse kasvuhoonesse mais (aeg sõltub piirkonna kliimast), kui muld soojeneb 10 cm sügavusel kuni +15 °C.

green looks

Kuumade päevade saabudes ei tohiks kasvuhoones temperatuur ületada +26–28 °C, öösel +15 °C. Kui pärast päikseloojangut on väljas ikka veel nii soe, tuleb kasvuhoones avada kõik uksed ja õhuaknad. Pilves päeval ja hämaras võib temperatuur olla +17 °C.

Hoolitsemine

Pärast kõiki kirjeldatud meetmeid jääb ainult külgvõsude õigeaegne eemaldamine. Need kasvavad kiiresti ja ilmuvad isegi põõsa kõrvale, püüdes saada peaharuks.


Taime kahjustamise vältimiseks ärge lõigake neid peavarrega samale tasemele. Kui võsu on väike, naksake see lihtsalt otsast. Tugevamate jaoks on vaja oksakääre. Et vältida kasvuhoones taimede tihenemist, umbsust, hapnikupuudust, et taimed meeleheitlikult ei sirutuks päikese poole, ei hakkaks haigestuma ja et juurtel oleks piisavalt toitu, tuleks jätta põõsale 1–2 tüve.

rassada

Augusti algul lõigatakse tipud ära, mis peatab kasvamise, jaotab taime tugevuse ümber ja suunab selle viljade kasvule.

Tähelepanu peaks pöörama haigetele lehtedele. Need tuleb kohe eemaldada. Esimest rohimist saab teha kõplaga, kui põõsad pole veel suureks kasvanud. Sellisel juhul peab maa olema niiske.

Kui taimed kasvavad suuremaks, peab rohima ainult käsitsi, et mitte juurt kahjustada. Umbrohul ei tohiks lasta kasvada, vaid see kohe välja tõmmata, kuni see pole juurdunud.

tomatos2

Rikkaliku saagi kõige olulisem tingimus on teie hea tuju, hoolitsus, armastus „hoolealuste” vastu, mida nad ka tunnetavad.

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga