KASTMISsüsteemid DIY

kastmissüsteem kasvuhoonesse

Igaüks, kes on otsustanud iseseisvalt kasvatada ja seejärel korjata ökopuhtaid aed- ja puuvilju, püüab võimaluse korral oma tööd lihtsustada. Kes siis tahab raugematult joosta aias kastekannuga ja niisutada kuivavaid taimi? Paljud aiapidajad püüavad optimiseerida protsessi, paigutades peenratele tilkkastmise süsteemi. Lisaks mugavusele, on see ka säästlik: optimeerub veekulu, kuna niiskust antakse vajalikus mahus seadistatud perioodi jooksul.

Tilkkastmissüsteemi spetsiifika

Ekspeerdid on veendunud, et doseeritud kastmise süsteem on hea mistahes liiki viljelevatele taimedele, alates köögiviljakultuuridest ja lõpetades viinamarjadega. Taoliste süsteemide tööpõhimõte on üsna lihtne. Alustuseks peab tagama veevaru: sagedamini kasutatakse plasttünne. Mahuti paigaldatakse alusele (1,5 m kõrgusele ja enam) vajaliku rõhu loomiseks. Tilkkastmist ennast teostatakse toru- ja voolikusüsteemi abil.

Tilkkastmise elemendid

Tilkkastmissüsteemi koosseisus on:

 • veevaru mahuti
 • voolikud/torud – nende kaudu suunatakse vesi taimede niisutamiseks (vihmutamiseks);   
 • automatiseerimisplokk – selle sõlme abil fikseeritakse niiskuse etteandmise parameetrid (perioodilisus, maht);  
 • tilgutid;
 • klapp – reguleerib vee ettandmise- ja sulgemise režiime;
 • filter – tilkkastmissüsteemi vigastamise vältimiseks, taimedele etteantav vesi filtreeritakse.


Niisutussüsteemid võivad olla automaatsed (paigaldatakse vee etteandmise taimer) või otsesed (farmer lülitab vee etteandmissüsteemi välja käsitsi). Kastmise korraldamiseks kasutatakse tavapäraselt spetsiaalseid tilklinte – teisisõnu lamedaid, perforeeritud voolikuid. Sõltuvalt kvaliteedist ja hinnast võivad need olla – kas pikaajalised (torustikud, mis tagavad tilkkastmise kuni poole sajandi vältel, sageli kasutatakse  kasvuhoonetes ja aedades) või siis efektiivsed kogu hooaja vältel (nende kasutamine on õigustatud vaid juhul, kui aednikud muudavad igal aastal peenrate asukohta).

Niisutussüsteemile vajalike voolikute valimine

Tilkkastmissüsteemi jaoks eksisteerib unifitseeritud voolik. Reeglina on see väiksema diameetriga (1,5-2 cm), sisseehitatud jaotusmehhanismidega – tilgutitega varustatud toru. Tilgutid võivad paikneda nii vooliku sees, kui väljas. Välismodifikatsioonid on vahest varustatud eriregulaatoritega, mis võimaldavad alandada/tõsta etteantava niiskuse survet lihtsalt otsikut pöörates.


Valides niisutamiseks vajalikku linti, tuleb pöörata tähelepanu tigutite vahelistele vahedele. Kui see vahe moodustab umbes 10 cm, sobib voolik sibulate ja porgandite tilkkastmiseks. Kui kaks korda suurem – sobib kurkide kastmiseks. Kartulite niisutussüsteem paigaldatakse tavaliselt lintide abil, kus avadevaheline kaugus moodustab 30 sentimeetrit, kõrvitsakultuuride jaoks – üksteisest 40 cm kaugusel paiknevate tilgutitega. Tähtis: on olemas rõhu kompenseerimisfunktsiooniga tilgutid (mis kastavad ühtlaselt isegi väga pikki peenraid) ja selle funktsioonita tilgutid (sel juhul muutub kestva niisutamise lõpus niiskuse etteandmine kesisemaks, kui algetappidel).

Tilkkastmine: poolt ja vastu

Doseeritud niisutussüsteemi kasutamine loob aiapidajatele hulgaliselt positiivseid momente:

 • alaneb veekulu;
 • tõuseb viljakultuuride saagikus;    
 • säilib taimejuurte viljakandev kiht;
 • tilkkastmise korral puudub suures koguses vee etteandmise vajadus;
 • lihtsustuvad väetamise protsessid;  
 • hävivad aiakultuuride haigused, mis on seotud niiskuse sattumisega lehtedele (fütoftoroos ja mitte ainult);  
 • puudub vee etteandmine umbrohtudele, mis tingib nende kuivamise;
 • automatiseerimisploki olemasolul võib aiapidaja usaldada ennast tilkkastmissüsteemile, tulemata aeda mitu päeva järjest.


Sellise niisutamise nõrkkohtadeks on:

 • professionaalide poolt tilkkastmisüsteemi paigaldamisega seotud finantskulud (tõsi küll võivad aiapidajad neid kulusid kärpida, tehes kõik tööd iseseisvalt);  
 • torustikku tuleb täita puhta veega – voolikutes ja tilgutites olevad ummistused tingivad taimede puuduliku niisutuse;  
 • detailide vahetamise vajadus nende kulumise korral (lisakulud).

Niisiis on tilkkastmisel plusse rohkem, kui miinuseid. Mis puudutab sellise süsteemi loomiseks vajalikke kapitalimahutusi,  võib minimaalne elementidekomplekt maksta umbes 20-30 eur.

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga