kurk1

Kurkide kasvatamine kasvuhoones: seemnete valimisest saagikoristuseni

Hea saagi kasvatamisest unistab iga aiapidaja. Üks paljude kasvuhooneomanike lemmiksaadus on kurk. Tegelikult on see troopiline taim ja kasvab seepärast hästi ainult soojas, ning ilmamuutused ei mõju kurkidele sugugi soodsalt.

Kasvuhooneaianduse eripärad

kurk5

Eriti hea kurgisaagi saab kasvuhoonest. Kliima sellistes rajatistes vastab nende kodusele – palju niiskust ja soojust. Lagi peaks soovitatavalt olema vähemalt kaks meetrit kõrge.

Varred võivad hooaja jooksul kasvada 3,5 meetri kõrguseks, kuid liiga kõrge kasvuhoone ei ole otstarbekas, kuna õhk kasvuhoones soojeneb vähem. Kurgikasvuhoone kohustuslik element on õhutusaken. Hoone optimaalne paigutus on suunaga põhjast lõunasse, mis tagab hea valgustuse kasvuhoonesse.

Seemnete valimine

Igal aastal tuleb turule suurepäraseid hübriidsorte. Kasvuhoonesse on parem valida isetolmlevad kurgid, mis ei vaja mesilasi ja viljad moodustuvad ka kinnises ruumis täiendava sekkumiseta.

Põõsashübriidid

Neile on iseloomulik piiratud kasv ja peamiseks eeliseks on kõrvalvõrsete puudumine kasvuperioodil. Sellised kurgid sarnanevad väliselt suvikõrvitsapõõsastega. Nendel sortidel ei ole külgvõrseid ja seepärast puudub ka kujundamise vajadus. Maksimaalselt kasvab vars kuni 70 cm pikkuseks, külgväädid aga ei ole pikemad kui 30 cm.

Soovitatav kasvuhoonesse istutamise aeg on alates mai keskpaigast juuni keskpaigani. Kasutada võib istikumeetodid või lihtsalt seemned enne mahapanekut ette valmistada.

kurk2

Sordiomadusteks on varane õitsemine ja hea viljakandvus, mis kestab ligikaudu 4 nädalat.

Isetolmlevaid põõsashübriide nimetatakse ka partenokarpseteks ja neid saab kasvatada isegi toas aknalaual. Selliste taimede viljad on ühesuurused, ei ole kibedad ega koltunud.

Veel üheks sordiks on varajased kurgid. Eriti hästi saab varast saaki köetavast kasvuhoonest, kuid oluline on meeles pidada piirkonna ilmastiku iseärasusi.

Mahapaneku eripärad

Esimese asjana on tähtis muld ette valmistada. Sellele köögiviljakultuurile sobib hästi kobe ja viljakas muld. Kurkide istutamiseks võib valida spetsiaalse valmis substraadi. Selline muld on mitte ainult kohev ja viljakas, vaid hoiab ka hästi niiskust, mis on kurkidele väga oluline.

Optimaalne suhe on järgmine:

  • Kolm osa murutükki;
  • Kaks osa huumust;
  • Üks osa sibula seemneid.

Segu on vaja korralikult läbi segada, ning enne seemnete mahapanekut isegi tavalises praeahjus soojendada. Tõvestavad mikroobid saab hävitada ka külmutamisega, seepärast soovitatakse sageli hoida substraate talvel jahedas. Seemned on soovitav külvata klaasitäiest tuhast ja supilusikatäiest superfosfaadist koosnevasse segusse.

Seemnete ettevalmistamine

Enne seemnete mahapanekut soovitatakse sageli neid eelnevalt soojas idandada. Selleks paigutatakse seemned küttekehade lähedale. Arvatakse, et see etapp soodustab hiljem emakate moodustumist. Kui sort on isetolmlev, võib selle punkti vahele jätta.

Tänapäeval töödeldakse seemneid spetsiaalse lahuse – fungitsiidiga, mis kaitseb väga erinevate kahjulike tegurite eest. Töödeldud seemned on suurepärast värvi – kas mürkrohelised või punased. Külvimaterjal on juba tõhusaks idandamiseks ette valmistatud, ega vaja enne mahapanekut erilist ettevalmistust.

kurk4

Kui seemned ei ole töödeldud, tuleb neid esmalt hoida kaaliumpermanganaadi lahuses, ning seejärel panna idanema. Saagikus sellest ei suurene, kuid hoiab ära tühjade seemnete mahapaneku.

Eriline eelis on seemikumeetodil, mis parandab idanevust ja kurkide arengut. Taimede arengule mõjuvad hästi mugavad tingimused. Arenemise käigus võib istikuid sorteerida ja jätta alles ainult hästi arenenud taimed.

Istikute väljaistutamine

Kui ilmub neljas leht, ei maksa oodata ülekasvamist, vaid taim välja istutada. Kurgitaimed istutatakse +15 kraadini soojendatud mulda.

Õhutemperatuur ei ole seejuures väga oluline, kuid kasvuhoones on vaja hoida termomeetrit. Kõige objektiivsema temperatuurinäidu saab, kui katta kraadiklaas vineeriga. Päikese käes kuumenemise vältimiseks võib termomeetri panna umbes 20 cm sügavusele mulda.

kurk3

Mulla soojenemist kasvuhoones saab kiirendada kilega katmise või erilise sooja peenra rajamisega. Kogenud aiapidajad kastavad mulda kuuma veega, aktiveerides nii selle sisemisi protsesse.

Istutamisel tuleb järgida järgmisi etappe:

  1. Istutusaukude kaevamine ja neisse väetise panek. Taimede soovitatav vahekaugus – 40 cm.
  2. Muld desinfitseeritakse sooja kaaliumpermanganaadi lahusega.
  3. Taim pannakse auku kuni esimese leheni.
  4. Taime ümbritsev muld surutakse kinni ja puistatakse üle kuiva substraadiga.
  5. Multšimine hoiab kurgipeenra sooja.
kurk6

Selleks, et kurgisaak oleks rikkalik, on tähtis jälgida soojus-, niiskus- ja valgustingimusi. Selles osas vajavad tomatid teistsuguseid tingimusi ja seepärast ei ole soovitav neid kahte taime ühes kasvuhoones kasvatada. Rikkaliku kurgisaagi kindlustab regulaarne ja rohke kastmine. Kasvuhoones tuleb neid kasta kaks korda päevas, vastasel korral hakkavad lehed järk-järgult närtsima.

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga